ČRIEPKY HISTÓRIE: „REZERVA “ DOLNÝCH VESTENÍC ŽIJE S POTREBAMI SVOJEJ OBCE. FUTBAL IM UČAROVAL

Pozornosti vtedajších novín neunikla ani zanietenosť futbalistov Dolných Vesteníc. Nepísalo sa pritom len o hráčoch „A“ mužstva. Témou tohto článku boli futbalisti „B“ mužstva, ktorým, ako je zrejmé z titulku, futbal učaroval. O ich brigádnickej činnosti vtedy pochvaľne písal aj športový redaktor v okresných novinách PRIEBOJ.

Prepis článku:

V Dolných Vesteniciach obyvateľov už dvadsaťpäť rokov teší hra koženej lopty. Dolnovestenický futbalový fanúšik je veľmi náročným divákom, ktorého predovšetkým zaujíma hra celého kolektívu. Preto nie je zainteresovaným čudné, že „rezerva“ A-mužstva, hrajúca III. triedu, dokáže takmer vždy pritiahnuť svojich skalných na štadión.

Mužstvo sa  skladá z mladých hráčov, ale nájdu sa v ňom aj tí, čo obliekali dávnejšie dres „áčka“. Je to tým, ako povedal jeden z pamätníkov Ľudovít Šamko, že futbalová hra im učarovala. Vidíme to i na výkone chlapcov. Nechýba im súhra, vtip a predovšetkým ctižiadostivosť dokázať viac ako súper. Najmarkantnejšie sa tieto vlastnosti prejavili v derby s Nitricou, keď nastrieľali súperovi desať gólov. Škoda, že hráči vzhľadom na svoje profesie v zamestnaní nemôžu rovnomerne trénovať. Trénerovi, ktorý tiež ešte obúva kopačky, Ladislavovi Illovi a vedúcemu mužstva Ladislavovi Záhonovi takto pribúdajú starosti. Predsa len sú spokojní s morálkou a disciplínou svojich zverencov.

V minulom ročníku im len o vlások ušlo prvenstvo, keď maródka oslabila mužstvo v posledných zápasoch sezóny. V tomto ročníku síce nevykročili najlepšie ale podarilo sa im zastabilizovať zostavu, ktorej oporami sú Peter Šušmák v bráne, Oto Štrba a Jozef Šoka v obrane a v predných pozíciach sa páči Milan Reisel, Ľudovít Šamko, Stanislav Kytka a ďalší. Nie len futbalom je človek živý. To si hovoria i „béčkari“ a plne sa zapájajú do verejnoprospešnej činnosti v rámci podniku i obce. A keď chcete vedieť, prečo sú títo chlapci v obci obľúbení, tak odpoveď je veľmi jednoduchá. Pretože žijú s potrebami obce. Potešia sa na ihrisku i na pracovisku. Zapájajú sa do plnenia volebných programov, už odpracovlai desiatky brigádnických hodín a takmer všetci sa zúčastnili žatevných prác na JRD Nové Vestenice, ktoré aj ich zásluhou skončilo žatevné práce ako prvé v okrese Prievidza.

Futbalisti „B“ mužstva Gumárne SNP Dolné Vestenice Horný rad zľava: Ladislav Caňo, Tibor Kuna, Stanislav Dvonč, Diminik Jankeje, Peter Šušmák, Otto Štrba, Jozef Šoka, Milan Važan, Ľudvík Šamko a vedúci mužstva Ladislav Záhon. V podrepe zľava: Miloš Renčík, Jozef Chrenko, Stanisalv Kytka, Milan Fábry, Milan Reisel a tréner Jozef Illa.

Vedúci mužstva Ladislav Záhon nás informoval, že na oddielovej schôdzi sa oboznámili s novým volebným programom a prisľúbili, že sa budú aktívne podieľať na jeho plnení. Vo voľbách dali svoj hlas kandidátom Národného frontu, lebo veria v ďalší rozvoj i nášho socialistického športu.

(ah)

My doplníme už len slová ich vtedajšieho trénera Ladislava Illu, ktorý hovoril o tom, že za zarobené peniaze si chlapci organizovali spoločné posedenia, ako aj autobusové zájazdy spolu s rodinnými príslušníkmi.

„B-mužstvo, to bola skvelá partia hráčov, kamarátov, dnes už starostlivých starých otcov.“ – Ladislav Illa.

Páčil sa ti tento článok?
1Like