Čriepky histórie: Vo Vesteniciach nielen puky, ale aj divízia

Ďalší z míľnikov nášho klubu, ktorý si pripomenieme vďaka zachovaným dobovým novinám, mapuje postup našich futbalistov do divízie v roku 1974.

Prepis článku:

Putovanie z tretej triedy do divízie trvalo dolnovesteníckym futbalistom iba desať rokov. Kapitán Ladislav Šuhajda prešiel celý tento úsek, a tak najlepšie vie, čo sa skrýva za touto skutočnosťou. Gumárne SNP, športovcom známe najmä hokejovými pukmi, nadobúdajú v poslednom čase na význame, rozširujú sa výrobné priestory, rastie počet zamestnancov. Dnes je to závod mladých, veď v ňom pracuje 80 percent ľudí, ktorí sa narodili v mierových rokoch.

Kde nechýba podpora a nadšenie, tam žiadny cieľ nie je iba snom,”

Predseda futbalového oddielu Eduard Čuhák

Vedúci pracovníkov nemyslia len na zlepšenie pracovných podmienok, ale aj na využitie voľného času. Dobre vedia, ako mladí ľudia túžia po pohybe a po športovom vyžití. Neustále rozširujú materiálnu základňu, podieľajú sa na budovaní nového areálu. Spolu s funkcionármi MNV a poslancami dosiahli, že sa už v druhej polovici roka začne s výstavbou telocvične pre deti zamestnacov i vlastných učňov.

Ťažko by sme zaznamenali tak prudký vzostup bez pomoci závodu, ale aj prosperujúceho JRD Nové Vestenice. Veď naša obec je neveľká. Popri rodinných domoch síce vyrástlo pekné sídlisko, no ani s novými spoluobčanmi nás nie je ani dvetisíc,” pokračoval najvyšší muž vestenického futbalu.

Naša obec sa zo dňa na deň mení a krásnie. Máme z toho veľkú radosť a všetci chceme niečím prispieť, aby sa nám na okraji prievidzského okresu žilo lepšie. Ešte nás čaká veľa roboty,” dodáva chodiaca kronika miestneho futbalu Milan Bašný.

V Dolných Vesteniciach ani po polovici majstrovstiev stredoslovenského kraja na postup nemysleli. I keď mali iba o tri body menej ako Bytča.

Eduard Čuhák spomína

Už dávno sme sa snažili získať skúseného trénera Jozefa Parillu z Partizánskeho. Podarilo sa to až v januári. V prvej časti sezóny viedol mužstvo Ladislav Šuhajda mladší. Vysoko si ceníme jeho prínos a jeho podiel na postupe je tak značný. V krátkom čase sa mu podarilo odstrániť niektoré nedostatky a mužstvo kvalitnejšie a lepšie trénovalo.

Keď sme sa priblížili k prvému miestu, chytili sme šancu pevne do rúk a už sme ju nepustili. Päť kôl pred koncom sme predstihli Bytču, na ktorej ihrisku sme o týždeň neskôr remizovali. Aj napriek ťažkým duelom v Banskej Bystrici a Novej Dubnici sme pásku v cieľovej rovinke pretrhli skôr. Osvedčilo sa nám sústredenie pred záverečnými stretnutiami, kde sa tréner zameral na všestranú prípravu hráčov.”

Futbalisti Gumárni na jar prehrali iba raz v Sučanoch. Štyri body stratili remízami a z desiatich víťazných stretnutí až polovicu vyhrali na ihriskách súperov. I keď najskúsenejším a najkompaktnejším radom je obrana, postup je dielom celého tímu. S 15 gólmi bol najlepším strelcom Zábojník, o ktorého prejavili záujem aj mužstvá z vyšších súťaží.

Dolnovestenický dres v súťažnom ročníku 1973/1974 obliekali:

Brankári: Vladimír Žember, Jozef Koreň a Peter Kňaze.
Obrancovia: Ladislav Šuhajda, Štefan Beník, Peter Veterník, Ondrej Uhliar, Jozef Ševčík, Milan Važan, Ján Blaho, Milan Reisel
Stredopoliari a útočníci: Jozef Košťál, Jozef Novák, Peter Zábojník, Silvester Košík, Ing. Stanislav Ševčík, Ján Lukáč, Peter Hranai, Vladimír Koreň, Ján Šany, Anton Javorček, Vladimír Oršula, Stanislav Kytka

O futbal je v obci veľký záujem a účasť mužstva Gumární vo východnej skupine divízie ho určite ešte zvýrazní. Výbor tvoria mladší ľudia, bývalí aktívni hráči. Nádejní futbalisti dostávajú v mužstve viac príležitostí, dorastenci pôsobia v I. B triede, žiaci v okrese. Rezerva postúpila po prvom roku existencie zo štvrtej do tretej triedy. I keď Dolné Vestenice majú nižší počet obyvateľov, hráčsku základňu majú širokú. Iste budú aj v divízii dôstojným súperom pre všetky mužstvá.

Autor: J. Holko

Páčil sa ti tento článok?
4Like