SPOZNAJ KLUBOVÚ HISTÓRIU (1/6)

Ako sa formoval dolnovestenický futbal. Spomína JUDr. Imrich Cvopa

Futbal pánovi Cvopovi učaroval v roku 1945, keď nastúpil do prvého ročníka Právnickej Fakulty v Bratislave.

V tom čase vznikla celá myšlienka, ktorá mala do obce priniesť futbal ako potešenie pre obyvateľov počas nedeľného oddychu. Zrealizovať ju sa rozhodli pán Cvopa spolu s bratmi Jánom a Lojzom, Jozef Šamko, Stanislav Ďuriš, bratia podluckí, bratia Goldbergovci a Jozef Pažický.

Najväčším problémom bolo vtedy ihrisko

„Začínali sme na Záviničí a postupne sme prešli na lúky k vode. Tam skôr, ako sme začali hrať, sme museli poupratovať kravské lajná a jedenkrát aj nanovo postaviť brány, ktoré nám niekto v noci odpílil. V tom čase sme navštevovali futbalové stretnutia v okolitých dedinách, kde už organizovaný futbal hrali a pri takýchto príležitostiach sme si s nimi zjednávali termíny, aby sme si aj my mohli zahrať futbal.“

Rozhodcovské maniere

Pri spomínaní pána Cvopu sa dostávame aj k futbalovému zápasu v obci Koš, počas ich hodov. Domáci si mysleli, že nováčik z Dolných Vesteníc bude pre nich ľahkou korisťou. Lenže nám sa celý zápas darilo  a mali sme aj hernú prevahu. Potom rozhodca odpískal penaltu, ktorú pán Cvopa zneškodnil. Lenže to nebolo všetko. O pár minút neskôr, hlavný rozhodca uznal gól aj keď lopta bola po zákroku pána Cvopu dobrých 30 centimetrov od čiary. Proti tomuto verdiktu sme sa snažili protestovať ale nakoniec sme boli radi, že sme mohli v kľude odísť domov.

Ako sa vybavovali zápasy

Obec Uhrovec mala v tom čase vynikajúce mužstvo, a tak sme si dohodli vzájomný zápas. Hrali sme vo Vesteniciach a súper ukázal ozajstné futbalové umenie a presvedčivo vyhral. Po zápase im každý hráč vyplatil v krčme „u Môcika“ po 50 korún za to, že sme si mohli zahrať.

Rok 1949 bol veľmi nešťastný pre náš celý kolektív. Po „Víťaznom februári“ Stanislav Ďuriš s kamarátmi Jánom Cvopom, Jánom Šamkom a Jozefom Reiselom odišli do exilu a bohužiaľ v septembri toho roku náhle zomrel Ján Goldberg. Z tohto sa celý futbalový oddiel veľmi ťažko spamätával.

Celé toto obdobie bolo predprípravou pred vznikom futbalového klubu v našej obci. Ako to celé prebiehalo sa dozviete v druhej časti.

Páčil sa ti tento článok?
0Like