SPOZNAJ KLUBOVÚ HISTÓRIU (3/6)

Zlaté časy

Určite by futbal a šport nebol teraz na takejto úrovni, nebyť jedného zo symbolov Dolných Vesteníc a to gumárenského podniku VEGUM a.s..

Prudký rozvoj športu nastal v našej obci  práve v roku 1969, kedy bol založený národný podnik Gumárne SNP. Stalo sa tak 1. januára. Vtedajšia TJ sa razom dostala pod jeho správu a týmto krokom sa vyriešili predovšetkým ekonomické a materiálne podmienky pre ďalší kvalitatívny rast klubu. K tomuto základnému existenčnému predpokladu sa pridružil aj nový mladý funkcionársky kolektív sformovaný predovšetkým z radov ambicióznych technicko-hospodárskych pracovníkov pracujúcich v n.p. Gumárne SNP.

Skĺbením týchto činiteľov, spolu s pochopením vedenia Gumárni SNP, MNV, JRD Dolné Vestenice a OV ČSTV1 , náš futbal gradoval a okrem neho vznikli aj ďalšie športové odvetvia o ktorých sa zmienime neskôr.

Čo sa futbalovej stránky týka, tak v ročníku 1968-1969 postúpilo „A“ mužstvo do I.A triedy a bolo preradené do Nitrianskej oblasti Západoslovenského kraja. Po tomto kroku sa začíname objavovať na futbalovej mape Slovenska. Stačili nám dve sezóny na to, aby sme si v roku 1971 vybojovali postup do oblastnej súťaže majstrovstiev Západoslovenského kraja. Tam sme súperili napríklad s futbalistami Dunajskej Stredy, Levíc, Komárna, Senice, Seredi, Piešťaň, ktorí patrili v tom čase medzi slovenskú futbalovú špičku s bohatou športovou tradíciou. Aj vďaka tejto súťaži nabral náš mladý funkcionársky aktív potrebné skúsenosti a zoznámil sa s prácou veľkých futbalových klubov.

Staré logo fabriky(vľavo) sme nosili kedysi aj na dresoch. Vpravo je nový vzhľad.

No v roku 1972 prišlo pri reorganizácii súťaží preradenie do majstrovstiev Stredoslovenského kraja. I keď s odstupom času úprimne priznáme, bolo nám ľúto tejto zmeny pretože úroveň futbalu v Západoslovenskom kraji bola v tom čase na vyššia ako v kraji Stredoslovenskom. Čas však ukázal, že bohaté futbalové skúsenosti získané v predošlej súťaži sa pozitívne prejavili v dovtedy najkrajšej kapitole dejín futbalu v našej obci.

V ročníku 1974/1975 sme postúpili do národnej divízie skupiny Východ. V tabuľke nám  vtedy konkurovali mužstvá aj z východného Slovenska. Napríklad hráči Humenného, Stropkova, Svidníka, Strážskeho, Vranova, Prešova, Rožňavy, Starej Ľubovne, ale aj Žiliny, Dolného Kubína, Sniny, Prakoviec a Podbrezovej. Žiaľ po ročnom účinkovaní v divízii mužstvo zo súťaže vypadlo. Na tomto neúspechu sa podpísalo viacero faktorov. Zmena trénera, zle vyriešená generačná výmena v mužstve , ktoré bolo doplnené mladými ešte neskúsenými hráčmi a treba tiež priznať, že aj vedeniu chýbali v určitých veciach dostatočné skúsenosti na zvládnutie tak náročnej súťaže.

Na zjemnenie sklamanie z tohto neúspechu prišlo jedno významné ocenenie. V roku 1976 sa nám dostalo uznania za dosiahnuté športové výsledky v období 1969-1976. OV ČSTV v Prievidzi vybrala našu TJ na zájazd do francúzskeho mesta, kde pôsobil robotnícky športový klub FGST Barlin.

V najbližšej časti sa pozrieme na cestou nášho klubu do II. ligy.

1OV ČSTV – okresný výbor Československého zväzu telesnej výchovy.

Páčil sa ti tento článok?
0Like