Hrať atraktívny futbal a zbierať body – Jozef Kolenčík

Prípravu na novú sezónu zavŕšilo naše “A” mužstvo v uplynulom hodovom víkende, keď sme v generálne na súťažnú časť sezóny zdolali Uhrovec 3:0. Už tento víkend nás čaká prvá ostrá previerka, a to pohárový zápas v Zemianskych Kostoľanoch.

O tom, ako prebiehala príprava, ako sa skladal káder a aké sú jeho ciele nám porozprával nový tréner “A” mužstva Jozef Kolenčík.

Príprava na novú sezónu vyvrcholila uplynulý týždeň. Môžete ju zhodnotiť z trénerského pohľadu?

Všetci dobre viete, že odvetná časť sezóny 2019/2020 bola veľmi krátka, keďže sa anulovali regionálne futbalové súťaže v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19. Čo sa týka prípravy na novú sezónu, tak tá začala 2. júna, takže hráči boli bez spoločného tréningu skoro tri mesiace. Trénujeme v režime s troma tréningami v týždni a od polovice júna máme každý víkend vyplnený prípravným zápasom. Účasť hráčov je veľmi početná a spokojný som aj s ich nasadením.

Ako ste spokojný s hráčskou skladbou mužstva?

Po odchode viacerých hráčov, ktorí tvorili kostru mužstva sa muselo vedenie vysporiadať s náročnou úlohou a to vyskladať takmer nový káder pre ďalšiu sezónu, čo je vždy veľmi náročné. Myslím, že sa to podarilo a osobne neskrývam spokojnosť. Prišli mladí perspektívni hráči ale aj takí, ktorí majú bohaté skúsenosti a môžu ich odovzdávať ostatným. Ja osobne by som však ešte v kabíne privítal jedného skúseného futbalistu, pretože IV. liga je veľmi náročná súťaž.

Z pôvodnej kostry vestenického tímu zostal už len brankár Ľubo Bohunský a útočník Tomáš Olej. Máte už predstavu o tom, kto by mohol tvoriť novú os mužstva?

S mojim asistentom Pavlom Betákom na tom pracujeme už od začiatku prípravy. V jej priebehu sa zostava dosť formovala, no myslím si, že z veľkej časti už túto os mužstva máme.

V čom vidíte naše najväčšie zbrane?

Pre mňa osobne je dôležitá súdržnosť kabíny, takže sa snažíme vytvoriť dobrú partiu. Tým docielime aj to, že všetci hráči do jedného budú cítiť, že sú dôležití pre naše mužstvo. Keď chalani nechajú na ihrisku v každom zápase maximum, tak to žiadny súper s nami nebude mať ľahké. Máme mladý tím a verím, že dravosť v našich hráčoch nahradí chýbajúce skúsenosti.

V príprave dochádzalo k pochopiteľnej rotácii hráčov na viacerých postoch. Máte už teraz jasno v tom, kto bude na akej pozícii nastupovať?

To je účel prípravy. Hráči dostali dostatočný priestor a pobili sa o miesto v zostave. Dali sme šancu všetkým, ktorí sem prišli. V súčasnosti pracujeme s hráčmi, ktorí budú pôsobiť v našom mužstve v novej sezóne. Odohrali sme sedem prípravných duelov a tie nám ukázali aj to, kto a na akom poste bude nastupovať. Teraz už je len na nich, aby si správnym nasadením v tréningovom procese vypýtali miesto v základnej zostave.

S akými ambíciami vstupujete do novej sezóny?

Ambície do novej sezóny? Chceme hrať tak, aby sme našich fanúšikov bavili futbalom. Ideálne by bolo, keby sa nám podarilo získať hneď v prvých kolách dôležité body, nech nám tlak potom nezväzuje nohy. Ja verím, že táto partia pretaví svoj potenciál aj do uhrania dobrých vysledkov. Spolu s asistentom urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby sme mali v tabuľke viac mužstiev pod nami ako nad nami. Je to moja prvá sezóna v pozícii hlavného trénera A mužstva, čo je veľká výzva a samozrejme zodpovednosť. Vážim si však šancu, ktorú som dostal.

Cez víkend nastúpime v Kostoľanoch na prvé kolo pohára. Tohto súpera sme zdolali v rovnakej súťaži pred rokom a tiež v tohtoročnej príprave. Viete sa vďaka početnejším konfrontáciám o to lepšie na nich pripraviť?

V týždni sa na tento zápas dôkladne pripravíme. Každé stretnutie je však iné. Rešpektujem tohto súpera. Opäť máme veľkú motiváciu postúpiť cez nich. Už sa všetci na tento zápas tešíme. 

Foto: Ladislav Szibilla

Oficiálny prechod z dorastu absolvoval zatiaľ len Dávid Melis. Ako sa na vás zapôsobil v tréningoch a zápasoch?

Dávid je hráč, ktorého som mal možnosť trénovať aj v kategórii U19 a teda viem, čo môžem od neho očakávať. Je veľmi talentovaný a na jeho vek je fyzicky veľmi vyspelý. Verím, že keď prenesie do tréningu a zápasu to čo od neho chceme, tak bude pre mužstvo dôležitým hráčom, ktorý bude rozhodovať zápasy. Držím mu palce. 

Pred rokom ste viedli dorastencov. Je výkonnosť vašich bývalých zverencov na takej úrovni, aby sa o rok mohli pobiť o miesto v A-tíme?

Prechod z kategórie U19 k mužom je veľmi náročný. Hráčov treba na to postupne pripravovať najmä tým, že sa viac a viac budú zapájať do tréningového procesu a taktiež im dať šancu v „B“ mužstve, kde okúsia mužský futbal. Spomeniem napríklad Adama Mäsiara, ktorý ešte patrí do dorasteneckého veku, ale veľkú časť prípravy absolvoval už s nami. Verím, že v jeho šľapajach pôjdu aj ďalší chalani, pretož3 nič nie je lepšie ako to, že si vychováte hráča, ktorý bude platný pre A mužstvo.

Výsledky prípravných zápasov:

Dolné Vestenice – Nováky 2:1
Dolné Vestenice – Krušovce 3:3
Zemianske Kostoľany – Dolné Vestenice 1:3
Chynorany – Dolné Vestenice 2:1
Dolné Vestenice – Nedanovce 1:5
Kanianka – Dolné Vestenice 1:3
Dolné Vestenice – Uhrovec 3:0

Zmeny v kádri:

Odišli:

Martin Líška (Kvašov)
Dušan Bublák (Lehota pod Vtáčnikom)
Marek Krivosudský, Dominik Matiaško (Nitrianske Sučany)

Prišli:

Dávid Šlabjar (Prievidza)
Andrej Mešina (Čereňany)
Samuel Stovička (Nitra)
Marek Belanec (Prievidza)
Vladimír Láska (Bánovce nad Bebravou)
Radoslav Prekop (Rakúsko)

Adam Hološka (Lehota pod Vtáčnikom)

Patrik Šóš (Oslany)

Páčil sa ti tento článok?
7Like